APPLY NOW +

Members of the Keystone College community gathered at All-College Honors Convocation to celebrate the academic achievements of students and recognize accomplishments of faculty and staff. Awards were presented to students across Keystone’s two academic schools and to faculty and staff.

Outstanding Graduates

Outstanding Graduate Erin Johnson, Public Health major.

Outstanding Graduate Karlee Patton, Visual Arts major.

Alpha Lambda Delta Fellowship Award

Award recipient Kristy Keller.

Edward G. Boehm Award for Service Learning

Award recipients include Marissa Vasquez, Ryann Lewis and Nyasia Smith.

Honors Scholars

Award Recipients were Kristy Keller, Karlee Patton and Joseph Bartkus. Not pictured are Taylor Dunn and Jasmine Marie Moku,

Program Awards

Communication Arts and Liberal Studies Program Awards

Award recipients include: Kristy Keller, J. Harold Brislin Award and T. Rose Cogswell Memorial Fund Award; Karlee Patton, Edward M. Cameron IV Poetry Competition Award; Molly Powers, Tracy Compton Convocation Award; Ashley Cesaretti, Tracy Compton Convocation Award;  Kimberly Boland, Communication Arts and Liberal Studies Award; and Nichole Giani, Chester Merrick Memorial Fund Award.

Criminal Justice and Social Sciences Program Awards

Award recipients include: Matthew Decker, Criminal Justice/Psychology Award; Jessica Swabowicz, Criminal Justice Award; Darren Glass, Excellence in Social Sciences Award; and Brittany Miller, Psychology Award.

Fine Arts Program Awards

Award recipients include: Karlee Patton, Visual Arts Program Award; Mikayla Lewis, Scotty Neuroth Memorial Fund Award; Melanie Rosato, Jo Ann M. Donahue Memorial Fund Award and Lindsey Lockwood, Jo Ann M. Donahue Memorial Fund Award.

Biological and Physical Sciences Awards

Award recipients include: Jonelle Warcup, Wildlife Biology Award, John Ciccone, Research Achievement Award; Erin Johnson, Public Health Award; James Cooper, Physical Therapy Biology Award; and Joshua Matulevich, Environmental Research Management Award. Not pictured are Emily Hughes, Geology Award and Karla Leschinsky, General Biology Award.

Mathematics Award

Award recipient is Rebecca Lewis, Mathematics Award.

Accounting Program Award

Award recipient is: Emily Balon, Outstanding Senior Accounting (PICPA) Award.

Business Program Awards

Award recipients include: Melissa Kirschman, Organizational Leadership Award; Kari Plank, Hospitality Award; and  Zachary Mogart, Business Award.

Education Program Awards

Award recipients, not pictured in order, include: Victoria Wallace, Dr. Walter B. Barbe Award for Excellence in Language and Literacy; Mariah Stevens, Exemplary Achievement in Early Childhood Education Award; Nicholas Thorne, Exemplary Achievement in Early Childhood Education Award;  Amy May, Mollie Hanover Award;  Shannon Gula, Rising Star in the Field of Education Award; Kristyn Murray, Rising Star in the Field of Education Award; Katherine Kempa, Rising Star in the Field of Education Award;  Alana Jerauld, Rising Star in the Field of Education Award;  Ashley Constable, Rising Star in the Field of Education Award; and Temitope Adesanya, Rising Star in the Field of Education Award.

Information Technology Program Award

Information Technology Award recipient Jordan Brandes was not present for photo.

Sport and Recreation Management Program Award

Sport and Recreation Management Award recipient is Marissa Vasquez.

Keystone College Employee Awards for Excellence

Margaretta Belin Chamberlin Chair for Distinguished Faculty Service

Award recipient is Brenda Lidy, Associate Professor, School of Professional Studies.

Keystone Administrator Award for Excellence

Award recipient is Charlie Prothero, Chief Information Officer, Information Technology.

Keystone Instructional Staff Award for Excellence

Award recipient: Silvana  Coccimiglio, Co-Director/Teacher Keystone College Oppenheim Family Children’s Center.

Keystone Professional Staff Award for Excellence

Award recipient is Deirdre Currie, Interim Director of Student Business Services.

Keystone Support Staff Award for Excellence

Award recipient is Ed Nowakowski, Printing Services Specialist.